Rodina, která bydlí ve stometrové dobře zaizolované dřevostavbě, zaplatí ročně za topení, teplou vodu, světlo a vaření necelých 20 tisíc. Chystáte se stavět a chcete vědět, jakou izolaci zvolit, aby byly i vaše provozní náklady takto nízké? Tady jsou naše tipy.
Začneme ale stručným srovnáním. V panelákovém bytě, jehož plocha bude do 80 m2, zaplatíte ročně za energie nejméně 40 tisíc a ve starším rodinném domku výdaje klidně překročí 60 tisíc. Což je – oproti nízkoenergetické dřevostavbě – více než trojnásobek.
Jestliže chcete provoz opravdu srazit na minimum, zvolte nejnovější polyuretanovou izolaci, a tou je PIR. Jde vlastně o vylepšenou verzi PUR izolace, která se stále používá a má velmi dobré vlastnosti. Nicméně vývoj ve stavebnictví jde pořád dopředu a PIR izolace je ještě lepší než PUR. Podle našich propočtů jde o nejkvalitnější izolaci, kterou nyní můžete mít.
Kvalitní izolační materiál sám o sobě nestačí, stejně tak důležitá je jeho instalace. Praktické je, když stavební firma vsadí na jedinou kvalitní izolaci, kterou používá na celou stavbu. Díky tomu mají totiž zedníci jednodušší práci a vyvarují se chyb, které by mohly i tu nejlepší izolaci znehodnotit.
Plánujete stavbu a narazili jste na argument, že izolace z polystyrenu bude lepší? Není to pravda. Polystyren je sice oproti PIR deskám zhruba o polovinu levnější, přesto se ale na zateplení dřevostavby nehodí. Je totiž mnohem tlustší, takže například bungalov s půdorysem 10 x 10 metrů bude mít kvůli polystyrenu o 10 m2 menší užitnou plochu. Navíc polystyren nemá tak dobré izolační a protipožární vlastnosti jako polyuretan.
Další informace, která často zamotá lidem hlavu, se týká cen elektřiny. Nízkoenergetické dřevostavby mají totiž obvykle na elektřinu úplně všechno a první, co člověka napadne je, jak to bude s jejím zdražováním. Obavy jsou ale zbytečné. Každý expert vám řekne, že ceny energií z různých zdrojů budou vždy narůstat stejně, protože jsou provázané. Navíc když máte na elektřinu celý dům, získáte výhodnější cenu za kW.