Při stavbě moderního bydlení můžeme sáhnout po moderním materiálu, který dovolí zastavět menší plochu při větším vnitřním prostoru i kvalitnější izolaci.
Podívejte se na video:
A pokud raději čtete, tady je přepis celého videa:
Nejen stále rostoucí ceny energií, ale také nová legislativa, nutí všechny, kdo chtějí stavět nový dům, aby volili maximální možné zateplení a co největší využití alternativních zdrojů energie.
Je to o tom, že ten, kdo počítá energetický štítek, musí vzít obálku, konstrukci té stavby. Přesně vypočítat hodnoty a pak podle toho, jak to číslo vyjde - špatné nebo dobré - tak musí přidávat technologie. Může být stavba, kde vám stačí jednoduché tepelné čerpadlo, třeba klimatizace, která umí topit i chladit a máte tím vyřešené vytápění v celém domě, anebo musíte koupit něco sofistikovanějšího, například tepelné čerpadlo v kombinaci s rekuperací.
Je jasné, že čím méně energie dům spotřebuje celkově, tím méně ji musíme mít z obnovitelných zdrojů a tím nižší je i investice do jejich pořízení.
Pokud celkově energii snížíte, tak logicky šetříte peníze i do budoucna, ať chcete nebo nechcete.
Zateplování a izolace domů ale samozřejmě stavbu prodražuje a také klade větší nároky na prostor, protože stěny musí být výrazně silnější, alespoň tedy u domů zděných.
Už více jak deset let používáme tvrdý polyuretanu ve stavbách. Dnes už je to poměrně známý materiál, který si našel své místo na trhu. A je to určitě nejkvalitnější izolace na trhu v danou chvíli. Tím pádem si můžeme dovolit to, že stěna našeho domu je poměrně tenká, čímž výrazně šetříme metry čtvereční stavby.
Každý metr stavby navíc stojí desítky tisíc korun, a tak je srovnání zděného zateplené domu a dřevostavby z připravených panelů velmi zajímavé.
Když teď vezmu jeden konkrétní dům, který stavíme, tak tam je plocha 120 metrů čtverečních a vnitřní plocha při naší technologii je cca 95 metrů čtverečních - ta čistá plocha uvnitř, to co máte v místnostech k dispozici. Pokud bychom ale postavili zděnou stavbu, která bude mít stejné „účko“ (U - tepelná vlastnost stěny, více zde), tak ta stěna bude muset být silnější a my získáme o devět metrů čtverečních méně, pouze cca 86 metrů čtverečních. Tedy rozdíl je kolem 9 metrů čtverečních ve prospěch naší dřevostavby.
Při stavbě moderního bydlení tak můžeme sáhnout po moderním materiálu, který dovolí zastavět menší plochu při větším vnitřním prostoru i kvalitnější izolaci.
Týká se to celé stavby - podlahy, stěny, stropy, střešní konstrukce – to vše dohromady tvoří stavbu jako celek a musí splňovat jednotlivé normy a ukazatele. Normy jsou řekněme minimální nebo dané normy a normy doporučované a naše stavby jsou rozhodně i pod těmi doporučovanými!