Každý, kdo se rozhodne stavět dům, musí mít naplánováno, jak všechno zaplatí. Mohou nám nějak pomoci dotace, které stát nabízí například na zateplování, ekologičtější vytápění apod.?
Podívejte se na video:
A pokud raději čtete, tady je přepis celého videa:
Co se týká novostaveb jako takové, když začínáte, tak vám dotace nepomůže v tom, abyste mohl bydlet. Dotace vám pomůže v tom, že získáte něco navíc, nějakou technologii, něco víc, než musíte mít v samotném stavebním povolení.
Takže si platíte vlastně nějaký nadstandard, který vám něco přinese, ale také vám něco sebere. Zvedne vám to rozpočet, zvedne vám to částku třeba pro čerpání hypotéky. Musíte s tím pracovat opatrně. Není to tak jednoduché, že se mi to všechno vrátí a nic za to nemusím dělat.
Dotace se dají čerpat například na fotovoltaiku. Vyřídit vše potřebné ale není zrovna jednoduché.
Je tam vždy velmi důležité pamatovat na to, že musíte mít dostatek peněz na to, abyste to dokázal zaplatit, a pak zpětně ty peníze dostáváte zpátky. Určitě je na to potřeba najít odborníka. Firmu, která garantuje, že pokud si něco koupíte, tak vám to dodá a zároveň vám k tomu vyřídí dotace. To je podle mě asi jediná cesta, jak si zachovat zdravý rozum a dobrat se dobrého výsledku.
Získat dotaci tedy znamená osadit v plánovaném domě nejen vše, co je potřeba, ale ještě něco navíc. K tomu je potřeba si sednout a opravdu to propočítat, probrat to ze všech stran. Protože na to, abyste dostal stavební povolení na nový dům, tak už ten dům ve standardním provedení má vysoké nároky nebo je vysoce kvalitně proveden, co se týká zateplení a už je osazen nějakou základní technologií, aby splnil energetický štítek budov nebo stavby. A ta dotace se vztahuje na to něco navíc - když si tam dokoupíte něco nad tyto standardy - tak pak na to máte možnost získat dotaci.
Jakékoliv dotace tedy musíme brát jen jako příspěvek za to, že se snažíme myslet na ekologii, ne jako snadné vylepšení rozpočtu.
Je to bonus. Je to nějaká odměna za ekologii. Je to za to, že jste ochoten a schopen něco investovat, což vám přinese samozřejmě nějaké úspory v energiích do budoucna, ale není to tak, že by vám to zaplatilo bydlení.
Mnohem jednodušší je získat příspěvek na rekonstrukce a opravy. I tak ale musíme počítat s úřední mašinérií.
Jakmile je dům od kolaudace víc jak dva roky, tak už se na něj dá čerpat některý z dotačních programů. Také je to o trochu snazší, protože částky jsou menší, jak vše děláme na stávajícím domě a vlastně ho jen vylepšujeme. Ale zase chce to mít firmu, která vám vše jak dodá, namontuje, tak zařídí dotaci.